Poduszki wałki – coś dobrego dla Twojego kręgosłupa i wnętrza!

09-08-2018

Jednym z najmniej docenianych elementów w sypialni jest poduszka. Stawiamy na wygodne materace i hipoalergiczne kołdry, jednak rzadko zastanawiamy się, jaki wpływ na nasz sen i zdrowie ma odpowiednie podparcie głowy. Źle dobrane, potrafi zniwelować funkcjonalność nawet najdroższego materaca. Spanie na płaskim, twardym łóżku, jest jednym z najbardziej szkodliwych nawyków dla naszego ciała.


Poduszka anatomiczna

Poduszki wałki, wykonane są z pianek wysoko elastycznych, które reagują na nacisk oraz temperaturę i gwarantują anatomiczne podparcie szyjnemu odcinkowi naszego kręgosłupa. Charakteryzują się dużą sprężystością, więc nie musimy obawiać się ani spłaszczenia poduszki, ani nadmiernego uniesienia głowy. Całą noc pozostajemy w naturalnej pozycji. Spanie na poduszce typu wałek, półwałek czy belka, może znacznie poprawić jakość snu, a także być zbawienne dla naszego ciała.


Czym różni się od poduszki ortopedycznej

Poduszki ortopedyczne są odpowiednio wyprofilowane, jeszcze przed położeniem na nich głowy. W tym przypadku, trzeba odpowiednio dobrać rozmiar i kształt, aby sobie nie zaszkodzić i otrzymać odpowiednie podparcie. Anatomiczne wałki dostosowują się do naszego ciała pod wpływem ciężaru i temperatury, są więc o wiele bardziej uniwersalne i łatwiej jest uzyskać wygodną pozycję podczas snu.


Jaki kształt wybrać

PODUSZKA WAŁEK - szczególnie nadaje się jako podpora pod głowę, świetnie odciąża kręgosłup oraz rozluźnia mięśnie szyi. Może być stosowany podczas leżenia, jak i siedzenia, a w mniejszym rozmiarze sprawdzi się np. w podróży czy pracy.

PÓŁWAŁEK - jego zastosowanie jest podobne do wałka, jednak możemy z powodzeniem stosować również do podpierania dolnej części pleców, dlatego nazywa się go także “poduszką lędźwiową”. Najczęściej wykorzystywany jest podczas siedzenia.

BELKA - posiada funkcjonalności wymienione przy wałku, jednak różni się designem i prostymi krawędziami, które nie wpływają na gorszą pozycję głowy, a wręcz przeciwnie, sprawiają, że jest stabilniejsza.

Oprócz kształtu, ważne jest również wypełnienie. Powinno w odpowiedni sposób uginać się pod ciężarem naszego ciała i nie odkształcać się trwale. Warto także postawić na materiały antyalergiczne, ponieważ poduszka jest rzeczą, która ma bezpośredni i ciągły kontakt z naszą skórą.


Walory estetyczne

Dla tych, którzy stawiają na estetykę w urządzaniu wnętrz, bardzo ważnym aspektem jest nie tylko funkcjonalność, ale również wygląd poduszki. Te ortopedyczne często wyglądają nieciekawie, co może być powodem, przez który wiele osób nie chce się na nie zdecydować. W przypadku wałków i półwałków anatomicznych, istnieje wiele ciekawych kształtów i wzorów, na przykład takie przypominające belki drewna czy różne rodzaje drzew. Przestają one być zwykłymi poduszkami, a stają się wręcz elementami dekoracyjnymi, które możemy wykorzystać także w salonie czy pracy.